|

ZBIROH – ideální destinace na výlet

Je hned několik důvodů, proč se vydat na výlet do malebného městečka Zbiroh, ležícího na rozhraní CHKO Křivoklátsko a CHKO Brdy. Nádherné výhledy po okolní krajině slibuje naučná stezka Zbirožské vyhlídky, zámek ve svých prostorách ukrývá fenomén malíře Alfonse Muchy i tajemství templářského řádu, v prostorných halách Muzea požární ochrany Hasičského záchranného sboru je uložena unikátní sbírka hasičské techniky.
Více informací: www.zbiroh.cz

Velké, širé, rodné lány ……….
Kdo by neznal melancholickou a prostou lyriku zbirožského rodáka Josefa Václava Sládka.  Se životními osudy českého básníka a velkého vlastence seznamuje expozice v Muzeu J.V. Sládka v horní části Masarykova náměstí. V paměti snad každého návštěvníka jsou ukryty verše o křišťálové studánce nebo české krajině. Řada jeho díla se později dočkala zhudebnění.
Obdivuhodná je i básníkova všestrannost, přeložil dílo Williama Shakespeara, vydal první učebnici anglického jazyka a stal se rovněž průkopníkem literatury pro děti. Pobyt v Americe, zejména pak konfrontace s tragickým osudem tamních Indiánů, pro něho znamenal názorové dozrání a prohloubení sociální empatie.

Zámek Zbiroh a jeho tajemství
Zámek Zbiroh se pyšní hned několika unikáty. Po mnoho let zde žil a pracoval slavný představitel secesního malířství Alfons Mucha a také zdejší studna (163 m) je údajně nejhlubší zámeckou studnou v Evropě.  V současné době je Zbiroh sídlem templářského řádu v rámci celé střední Evropy, pravidelně se zde konají zasedání kapituly jeho Komend.Původně tu na skalnatém ostrohu stával gotický hrad, který se r. 1277 stal královským majetkem. Přemysl Otakar II. pozval do Čech první templářské rytíře, jejichž původním a nejdůležitějším úkolem byla ochrana poutníků při cestě do Svaté země, včetně jejich majetku. Pro tuto činnost používali pro bohaté poutníky i směnky ve tvaru tzv. templářského žetonu. S nadsázkou lze říci, že tyto žetony plnily podobnou úlohu jako dnešní kreditní karty. Originál takového bronzového žetonu ze 13. století je kromě jiných vzácných artefaktů na zámku ve Zbirohu také vystaven.
Ekonomický a později i politický vliv řádu vzrostl do té míry, že templáři mocensky konkurovali samotnému panovníkovi. Počátkem 14. století francouzský král Filip IV. Sličný nechal příslušníky řádu pozatýkat a obvinil je z kacířství. Definitivní zrušení řádu bylo nařízeno papežskou bulou r. 1312 a obnovení své činnosti v civilní, pozměněné podobě se templáři dočkali až mnohem později.

Český Manchester
V r. 1868 koupil panství Zbiroh, Mirošov a Osek podnikatel v železářství a výstavbě železnic
Bethel Henry baron von Strousberg. Jeho vizí bylo vytvoření největší průmyslové oblasti v Čechách. Ocelárny, slévárny a válcovny v Podbrdsku měly železniční kolejnice, lokomotivy a vagóny exportovat do celé Evropy.
Jeho velkolepé plány však ztroskotaly na nekvalitních surovinách, místní železná ruda obsahovala fosfor, ale i další příčiny vedly ke krachu jeho podnikání, a tak jmění barona von Strousberga včetně zámku skončilo nakonec v exekucích.

Na dobrý oběd doporučujeme zajít do restaurace Na Radnici   www.restauracenaradnici.cz

Inspiraci a tipy na akce pořádané pro veřejnost najdete na www.zbiroh.cz.

Zdroj:  Zbiroh – Templáři (osmtj.info)   

Podobné příspěvky