|

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová zasadila v Botanické zahradě v Troji bílou magnolii

I v roce 2024 pokračuje v Botanické zahradě hl. m. Prahy unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností. Jako první osobnost roku 2024 a 120. osobnost projektu se sázení zhostila jedna z nejúspěšnějších světových tenistek, dvojnásobná wimbledonská vítězka a nastávající maminka Petra Kvitová. V botanické zahradě vysadila šácholan japonský (Magnolia kobus) v nové expozici Japonských mlžných lesů. Bílé květy této magnolie odkazují na Wimbledon – bílá je barvou tohoto turnaje. Stejně jako na zahájení Olympijských her 2020 v japonském Tokiu, kdy Petra Kvitová byla vlajkonoškou v čele naší výpravy sportovců, i nyní „otevírá“ novou japonskou expozici v botanické zahradě v Troji.

Petra Kvitová (* 1990) se narodila v moravskoslezském Bílovci a do světa profesionálního tenisu vstoupila již ve svých šestnácti letech, v roce 2006. Tehdy také v anketě Zlatý kanár zvítězila v kategorii Talent roku. V roce 2011 získala svůj první velký titul, kdy slavila vítězství ve Wimbledonu, tentokrát už v ženské dvouhře. Ve finále se jí podařilo porazit favoritku Marii Šarapovovou. Ve stejném roce se stala i vítězkou Turnaje mistryň. Další wimbledonský titul přidala v roce 2014. Několikrát za sebou získala také titul v týmové soutěži na Fed Cupu a v roce 2012 i v Hopmanově poháru. Petra Kvitová pravidelně obsazovala vyšší pozice v žebříčku WTA, v roce 2011 byla světovou dvojkou. Poslední dva tenisové tituly na okruhu WTA získala v roce 2023 v Miami a v Berlíně a nyní se připravuje na roli maminky. Ve Fulneku, kde jako dítě žila a s tenisem začínala, byla otevřena Síň slávy Petry Kvitové. Zde si její fanoušci mohou prohlédnout i získané nejcennější trofeje včetně slavných wimbledonských talířů.

Velmi mě těší, že projekt Kořeny osobností v roce 2024 zahajujeme s tak velkou sportovní ikonou, jakou Petra Kvitová jednoznačně je. Současně mám radost, že se jedná o jubilejní 120. osobnost v naší Stezce osobností. Na start své kariéry se postavila velmi mladá a s každým svým úspěchem potvrzovala místo českých tenistů na světovém žebříčku, což si zasluhuje úctu nejen sportovních fanoušků. Projekt Kořeny osobností v naší botanické zahradě spojuje vynikající jména z různých oblastí našeho života s přírodním bohatstvím. Věřím, že i vysazený šácholan s čistě bílými květy, jak velí pravidla Wimbledonu, stále poroste a bude výjimečným reprezentantem japonské flóry v naší nové expozici Japonských mlžných lesů,“říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Užila jsem si krásný slunečný den v krásném prostředí botanické zahrady a moc mě těší, že už i já mám svůj strom mezi tak skvělými osobnostmi, které se do projektu Kořeny osobností zapojily. Jeho zasazení jsme domlouvali několik let, klaplo to až nyní, když mám tenisovou přestávku a čekám miminko. I proto mě potěšilo, že jsem nemusela moc zahradničit, mou hlavní činností bylo dohodit několik lopatek hlíny a sazenici zalít. Zatím je docela malá, zelená, ale už se těším na její bílé květy. Ta barva s odkazem na Wimbledon se povedla. Těším se, že už třeba na podzim do zahrady vyrazíme na procházku s kočárkem a zkontrolujeme, jak prosperuje. Budu si moc dobře pamatovat, jak dlouho tam stromek roste, jen o několik málo měsíců více, než naše očekávané miminko,“ uvedla tenistka Petra Kvitová, která je 120. osobností v unikátním projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Šácholan japonský – bíla barva Wimbledonu

Tenistka Petra Kvitová v rámci projektu Kořeny osobností vysadila magnolii – šácholan japonský (Magnolia kobus). Tento druh opadavého stromu pochází z Japonska a Koreje. Roste především v horských oblastech a v Japonsku se vyskytuje na všech ostrovech. Patří mezi největší a nejrychleji rostoucí magnolie a zároveň překvapí svojí mrazuvzdorností a odolností. Je proto oblíbený v parcích a zahradách po celém světě. V domovině může dorůstat výšky až 24 metrů. Řadí se do skupiny magnolií, které kvetou před olistěním. Listy jsou celokrajné, opakvejčité. Plodem je bizarní narůžovělé souplodí s červenými plody. Šácholan japonský ještě před olistěním rozkvétá čistě bílými, asi 10 centimetrů velkými květy. A bílá je barvou Wimbledonu. Při výběru stromu pro novou výsadbu tak snad pro Petru Kvitovou ani nemohla být jiná volba. Spojení s krásnou bílou magnolií je výstižné,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá a připravuje. Zvolený exemplář patří mezi nově vysazené dřeviny v nové expozici botanické zahrady Japonské mlžné lesy, která se velmi brzy otevře návštěvníkům. „Petra Kvitová byla s vlajkou České republiky v čele naší výpravy na Olympijských hrách 2020 v japonském Tokiu a my jsme jí nyní předali pomyslnou vlajku, kterou otevře i naši novou japonskou expozici,“ dodává Vencálek.

Japonské mlžné lesy

V blízkosti lávky, na rozhraní expozic Stráně a Lesa vznikla expozice Japonské mlžné lesy. Zde se návštěvníkům představí flóra a dřeviny Japonska, ale prostor bude návštěvníkům sloužit i k relaxaci. Na místě byla vytvořena jezírka, která mají kromě estetické funkce také důležitou úlohu mikroklimatickou, totiž zvlhčování okolního vzduchu a zmírňování teplotních extrémů. Symbolem expozice bude altánek moderního vzhledu s odkazem na japonské tvarosloví. Díky členitému terénu bylo možno do prostoru umístit i několik vyhlídkových plošin a odpočinkových zákoutí. Stavba nové expozice byla dokončena, v současné době probíhají ještě dílčí výsadby a zpřístupnění pro návštěvníky je plánováno na konec května.

O projektu Kořeny osobností

Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již patnáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově. Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 120 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Podobné příspěvky