Výstava Předjaří přináší na Pražský hrad mladé umělce
V Královské zahradě na Pražském hradě se od 07. do 17. března koná výstava
Předjaří: Pokušení smyslů, která návštěvníkům nabídne tisíce jarních květin a na pět desítek uměleckých děl tvůrců mladé generace.
Výstavu dnes zahájila Eva Pavlová, manželka prezidenta republiky, pod jejíž záštitou se koná.
„Jaro je symbolem nových začátků, budoucnosti. A takto já vnímám i tuto výstavu – jako něco, co hledí vpřed, co dává prostor nastupující generaci. Myslím, že je velmi důležité vystavovat mladé umění i na tak tradičních místech, jako je Pražský hrad. Je důležité dát mladým lidem vědět, že se s nimi počítá,“ řekla dnes Eva Pavlová na zahájení výstavy, která představuje díla 21 mladých umělců a umělkyň. Zastoupena jsou např. díla Ester Knapové, Josefíny Jonášové či Patrika Kriššáka.
Výstava Předjaří: Pokušení smyslů navazuje na několikaletou tradici výstav, které probíhaly v Královské zahradě i v minulosti, nyní ale přichází s novým konceptem: podtitul se bude každý rok měnit a bude reflektovat určité současné téma. „Letošní Předjaří vzdává hold mládí – se vším, co k němu patří, tedy i odvaze, hravosti, možná až provokaci. Umění vzbuzuje pocity a mladé umění obzvlášť – je jiné, hledá nové cesty a hranice, někdy je i překračuje. Zkrátka pokouší smysly,“ uvedla kulturní a programová ředitelka Hradu Veronika Wolf.
Zahradnickou část výstavy tvoří rychlené jarní cibuloviny pěstované ve sklenících v hradních zahradách. Připraveno je 43 odrůd tulipánů, 26 odrůd narcisů a 7 druhů drobných cibulovin, celkově kolem 4,5 tisíce květin. „Zahradnictví je řemeslem i uměním zároveň, stejně tak výtvarné umění je ve svém základu řemeslem, pro které je po staletí zásadní inspirací právě příroda,“ přibližuje kurátorka výstavy Kristýna Jirátová. „Motiv přírody je tedy ústředním tématem zastoupených uměleckých děl, jednotlivé obrazy, sochy či objekty však představují různé přístupy k jeho pojetí, od jásavé oslavy jara po nekompromisní vyobrazení nezvratné konečnosti života,“ doplňuje Jirátová.
K výstavě je připraven doprovodný program pro děti i dospělé. Nejmenším návštěvníkům nabídne o víkendech výtvarné dílny s edukátorkou, s jejíž pomocí si vyzkouší malbu běžnou i netradiční technikou. Zájemci se mohou dále zúčastnit komentovaných prohlídek Královské zahrady se zahradníky Pražského hradu nebo komentovaných prohlídek výstavy s kurátorkou Kristýnou Jirátovou a zastoupenými umělci. Kompletní nabídka programu včetně rezervací je zde.
Zastoupení umělci a umělkyně: Patrik Adamec, Dominik Běhal, Andrej Dúbravský, Tomáš Honz, Josefína Jonášová, Miriam Kaminská, Ester Knapová, Jan Kovářík, Patrik Kriššák, Pavlína Kvita, Liza Libenko, Laura Limbourg, Martin Mrkva, Martin Mulač, Tomáš Němec, Magdaléna Roztočilová, Ivo Škuta, Kristýna Šormová, Jakub Špaňhel, Ondřej Vyhnánek a Eva Yurková.
KDY: 7.–17. března 2024, denně od 10 do 17 hodin (poslední vstup v 16:30)
KDE: Empírový skleník v Královské zahradě, Pražský hrad
VSTUPNÉ na výstavu je 50 korun, děti do 6 let mají vstup zdarma
doprovodné programy jsou zdarma po předchozí rezervaci