|

Východočeské divadlo v Pardubicích uvádí divadelní hru PROTOKOL

Pardubický herecký soubor se tentokrát přenesl do ospalého amerického městečka Big Cherry. Na prknech pardubické hlavní scény se odehrává černá komedie Protokol. Hru herce a dramatika Tracyho Lettse režíruje na zdejším velkém jevišti
Mikoláš Tyc. Ten již v Pardubicích inscenoval Čapkovu Bílou nemoc a Rychlost dopadu sněhové vločky Niny Jayne Berry. Slavnostní premiéra Protokolu, poplatnému dnešní době, se konala o víkendu 22. a 23. března.



„Na zasedání městské rady v Big Cherry by se novopečený zastupitel pan Peel rád dozvěděl, co je s panem Carpem, který už není v radě. Jenže zápis z posledního zasedání není k dispozici a pan Carp nezvedá telefon. Přesto se panu Peelovi podaří zjistit, že pan Carp zpochybnil slavnou historii města a navrhl zrušení tradičních historických slavností…,“ prozradila zápletku dramaturgyně Jana Pithartová.

Pana Peela ztvárňuje Josef Pejchal, do role starosty Superba byl obsazen Martin Mejzlík, zapisovatelku Johnsonovou hraje Petra Janečková, v dalších rolích diváci uvidí například Dagmar Novotnou, Tomáše Lněničku, Jiřího Hábu, Alexandra Postlera a další.

Mikoláš Tyc se s Tracym Lettsem setkal již podruhé. Před třemi lety režíroval v Městském divadle v Brně Lettsovo rodinné drama Mary Page Marlowe. „Na jeho psaní mě fascinuje to, že zaznamenává zdánlivě běžný, realistický život, ale velmi rafinovaným způsobem. Člověk pochopí, že v každém tom životě jde o něco víc. A objevují se tam témata, která řešíme pořád. Letts dělá podobenství celé společnosti a stačí mu k tomu pouhý dialog. Je to úžasné, a přitom tak neokázalé. A je nečekané, jak to jde do hloubky,“ říká režisér. Dodává: „Protokol je vtipnou konverzační hrou o zasedání městské rady. Řeší se v ní věci, které se – a dneska zvláště – řeší v celé Americe. A poukazuje se v ní, kam podobné spory mohou vést. Možná se něco takového právě začíná dít.“

Protokol, v originále The Minutes, je nejnovější hrou Tracyho Lettse, která měla premiéru 9. listopadu 2017 ve Steppenwolf Theatre v Chicagu. V roce 2018 byla nominována na Pulitzerovu cenu za drama. Česká premiéra proběhla v Národním divadle Brno v únoru 2020.

A to není vše:

Východočeské divadlo nyní prezentuje ve svém foyer výstavu výtvarníka Tomáše Pilaře s názvem Mihotavé světlo. Věnoval ji zesnulé Denise Lechnýřové. Prohlédnout si ji můžete do konce měsíce května. Výtvarník, který se narodil 17. listopadu 1979 v Pardubicích, dnes žije a tvoří v Podlažicích u Chrasti. Vystudoval VŠUP v Praze, ateliér Malba Pavla Nešlehy a Stanislava Diviše. Absolvoval stáže na Academy of Fine Arts v Athénách (2005) a na Mezinárodním workshopu ve Florencii (2002). Opakovaně vyjíždí na studijní pobyty do Mnichova, Londýna nebo Oxfordu. Od roku 2014 je členem Umělecké besedy v Praze. Tomáš Pilař patří k umělcům, kteří si razí vlastní osamělou cestu bez ohledu na hodnocení toho, co je nebo není na současné umělecké scéně »aktuální«. Žije a pracuje v ústraní rodinného domku se zahradou, kde se nerušeně věnuje tvorbě. Stávající výstava je prodejní. Obrazy jsou k prohlédnutí v čase představení.

Velký výroční bál se uskuteční na hlavní scéně Východočeského divadla v Pardubicích v sobotu 29. března.  Určen je pro abonenty a diváky. Spojen bude  s vyhlášením nejoblíbenějších herců divadla za rok 2024.
K poslechu a tanci hrají UŠI music band. (ež)

titulní obrázek: Tisková konference ve Východočeském divadle v Pardubicích

zdroj a foto: Eva Ženíšková

Podobné příspěvky