Vychází nový thriller Johana Theorina

Nejnovější napínavý příběh Vyrytá znamení švédského spisovatele Johana Theorina zavede čtenáře na severní Öland. Tento ostrov v Baltském moři o rozloze 1 342 km² je pro Theorinovy knihy jako stvořený – mlha, vítr, déšť a sníh. V létě rušný, v chladných měsících prázdný, téměř opuštěný, zkrátka ideální kulisa pro kriminální romány (nakladatelství MOBA již dříve vydalo devět knih https://tinyurl.com/babcbyrc).

„Ostrov jsem znal velmi dobře, protože jsem tam odmalička každoročně jezdil za prarodiči. Přede mnou o něm mnoho autorů nepsalo. Proto mi přišlo přirozené napsat příběhy na jeho motivy,“ svěřil se spisovatel Theorin magazínu Options. „Někteří staří příbuzní zůstali a letní domek, který postavil můj dědeček, stále stojí. Strašidelné historky, které mi vyprávěl, když jsem byl malý, mám stále v živé paměti. Byly to ty o utonulých námořnících, kteří se vraceli na Öland, o neviditelných trolech, kteří kradli věci, o vílách, které se snažily za mlhavé letní noci vtáhnout lidi do mlhy, a mnoho dalších.“

Vyrytá znamení z originálu Ristmärken přeložil Jaroslav Bojanovský. Znovu se na scéně objeví postava Gerlofa Davidssona a inspektorky Tildy Davidssonové, aktuálně ve vysokém stupni těhotenství. Přesto se rozhodne pomoci svému kolegovi Amoru Bašírovi, který se stane svědkem vloupání do osamělého statku na severu ostrova. V patře domu jsou navíc nalezena těla dvou starších lidí, muže a ženy. Tildin příbuzný Gerlof si vzpomene, že se statek nachází poblíž jedné z nejvíce utajovaných staveb z doby druhé světové války – tzv. Förského obranného příkopu. Gerlof začíná pátrat v minulosti a postupně zjišťuje, že záhadná úmrtí vojáků, k nimž tehdy došlo, nejenže nejsou zapomenuta, ale že vrah, který je má na svědomí, se zřejmě stále pohybuje na svobodě.

Postava námořního kapitána ve výslužbě Gerlofa Davidssona se objevuje v několika Theorinových románech. „Gerlof má stejný původ jako můj dědeček, oba pracovali dlouhá léta na plachetnicích v Baltském moři. Ale jeho osobnost je směsicí několika různých mužů, které jsem poznal, včetně mě. Můj dědeček nebyl tak nevrlý, jako je někdy Gerlof,“ říká spisovatel.

O spisovateli

Johan Theorin se narodil roku 1963 v Göteborgu. Už od dětství trávil každé léto na ostrově Öland. Toto až mystické prostředí jej inspirovalo ke vzniku řady příběhů, v nichž mistrně spojuje genius loci ostrova s detektivní zápletkou. Svou literární dráhu začal psaním povídek pro různé časopisy a antologie (česky vyšel soubor Na velké planině, MOBA 2015). Jeho první román Mlhy Ölandu (MOBA 2011) se stal bestsellerem. Byl přeložen do mnoha jazyků, vydán ve více než dvaceti zemích a získal cenu Švédské akademie autorů detektivní literatury za nejlepší detektivní příběh roku. Na tuto knihu autor navázal románem Smršť (MOBA 2012), který se rovněž dočkal mnoha ocenění – mimo jiné byl vyhlášen nejlepším švédským krimi románem roku, obdržel Glass Key Award a později také cenu CWA International Dagger. Třetí ölandský román vyšel pod názvem Zkamenělá krev (MOBA 2012), čtvrtý nesl název Mlýny osudu (MOBA 2014) a pátý román vyšel pod názvem Hlasy kostí (MOBA 2022). Mimořádně úspěšný byl též autorův psychothriller Skrýš (MOBA 2013) a autorovy fantasy romány ze Švédska 14. století: Bitva o Salajak (MOBA 2019) a Hon na vittry (MOBA 2020). Johan Theorin je dnes řazen ke klasikům švédské krimi, jakými jsou například Håkan Nesser, Henning Mankell či Stieg Larsson.

Podobné příspěvky