Užít si Adršpach naplno
Adršpašsko-teplické skály jsou nejrozsáhlejší skalní město ve střední Evropě. Úžasné útvary, úzké soutěsky, vodopády, jezírko, ozvěna. Nádherný. Ano, byl to baron Nádherný, kdo se zasloužil nejen o dnešní podobu zámku, ale také o cesty skalním městem, kde pořádal dokonce koncerty a kvůli ozvěně se střílelo z moždíře. Ozvěna, na rozdíl od koncertů a moždířů, zůstala.
Skalní město je natolik známý pojem, že je chce navštívit každý. A právě proto nad ním někteří lámou hůl. „Stát frontu? A nezaparkujete tam!“ Nevěřte tomu, takhle dopadnou neználkové, kteří si neumějí cestu ani naplánovat, ani doopravdy užít. Frontu předběhnete, elegantně a legálně. Pokud už se chcete dopravit autem, přestože vlak i autobus staví zrovínka u vchodu do skal, tak zaparkujete. Povíme, jak.
Adršpach je na víc dnů
V okolí Adršpachu není jen jedno skalní město. A i to nejznámější je dokonce propojené se sousedními Teplickými skalami. Když si obojí dáte na jeden den, dá se to sice stihnout, ale rozhodně ne doopravdy užít na jednodenním výletu, kdy musíte počítat i s cestou tam a zpět. Ostatně v Adršpašském skalním městě je 1.700 schodů. Ne, že byste nezbytně museli všechny vyšlapat. Ale byla by věčná škoda to vynechat. A to nemluvím o tom, kolik času zabere focení fascinujících útvarů a scenérií. V Adršpachu samém je kromě toho zajímavý zámek, zřícenina hradu a o kousek dál neméně zajímavé okolí s několika dalšími skalními městy (ty už jsou zadarmo). Takže ideální místo na prodloužený víkend a ještě radši (prodloužený) týden. Ubytovací kapacity jsou k dispozici přímo v Adršpachu i v okolí od čtyřhvězdičkového hotelu po řadu penzionů a chalup nebo rekonstruovaných klasicistních statků.
Jak do skal
Především si rezervujte vstup do těch Adršpašských předem on-line. Případně i s místem na parkovišti. Přinejmenším pokud nemáte od svého ubytovatele kartu hosta na Broumovsku. Rezervace on-line je jedinou zárukou, že opravdu najdete místo k parkování a že nebudete trávit čas hodinovým čekáním ve frontě před pokladnou, když tedy nebude zrovna zcela vyprodáno, což hrozí v sezóně a o víkendech, zvláště je-li v blizoučkém Polsku právě svátek. Rezervace jsou na přesnou hodinu, respektive na vstup máte čas ještě skoro hodinu od té přesné hodiny na vstupence. Pokud se dokážete vypravit včas, je asi nejlepší rezervovat si ji na osmou hodinu ráno. Skály budou prázdnější – a ještě ušetříte, protože na osmou se poskytuje sleva. Sleva je také od 14 hodin dále, jenže to už je ve skalách víc turistů a nadto za samotné odpoledne už se toho stihne míň, zatímco s ranním vstupem si zdatnější turisté mohou dovolit spojit Adršpašské skály s Teplickými přes Vlčí rokli do jednoho okruhu – a tím i na jednu vstupenku. Jinak mají obě skalní města vstupenky samostatné s tím, že vstupenka přestává platit, jakmile skalní město opustíte. Takže v každém případě proviant s sebou, uvnitř žádné občerstvení není. Informace o vstupenkách najdete na adrspasskeskaly.cz/vstupenky/online .
Adršpašský zámek
Původně tu stála v 15. století tvrz Berků z Dubé. O dnešní podobu dvoupatrové budovy s cibulovou věží se zasloužil rod Nádherných v roce 1886 a starali se o ni až do roku 1945. Pak zámkem prošli kienti nejedné ubytovny a archiv. Obec zámek zrekonstruovala a veřejnosti zpřístupnila přesně před 10 lety. Na zámku jsou k vidění stylově zařízené místnosti života na zámku, expozice lnářství a příležitostné výstavy – od letoška do května 2026 „Adršpach – skály – sklo“, což značí motivy Adršpašských a Teplických skal a Krkonoš na upomínkových předmětech z 19. a počátku 20. Století ze sbírky Petra Bergmanna. Uvidíte, jak skláři šikovně napasovali upomínkový motiv na běžně zhotovované užitkové předměty, od drahých pohárů a váz po běžné talířky a hrnečky.
O patro výš zámek hostí zajímavou expozici o historii skal včetně dobových fotografií i historických suvenýrů, např. odznaků na hole, a dále Horolezecké muzeum s expozicí Adršpašského lezení. K vidění je vývoj jistících technik, pomůcek, sedáků a bot. Celá tato expozice byla připravována ve spolupráci s místními lezci a Českým horolezeckým svazem.
V přízemí je zázemí s kavárnou, infocentrem a dětským koutkem a ve sklepení lze zažít únikovou hru Třetí princ podle pohádky, která se v Adršpašských skalách natáčela.
Výlety do blízka i okolí
Zřícenina hradu Adršpach je doslova pár=2 kilometrů od parkoviště, nejprve pohodlnou cestou pod Starozámecký vrch po červené značce a pak po žluté do vrchu ke zřícenině hradu, který pamatuje Jana Lucemburského. Moc z něj nezbylo, ale stačí představit si hrad jako bránu do Slezska, východisko pro výboje českého krále a připomenout si genialitu jeho syna Karla IV., který získal Slezsko obratnějším způsobem, než je boj. A pokud někomu dávná historie moc neříká, výhled na celé skalní město, Křížový vrch a Dolní Adršpach určitě za výšlap stojí.
Křížový vrch je naproti skalnímu městu, to o něj se odráží pověstná ozvěna. Takže co by kamenem dohodil. Vede na něj žlutá značka s naučnou stezkou se 6 tabulemi a dále křížová cesta se 14 zastaveními vtesanými do skály. Z vyhlídky bezmála na vrcholu kopce 667 m vysokého je krásný pohled na okolí včetně skalní věže Maják – a při dobré viditelnosti dohlédnete až na Krkonoše. A pak se dá jít buď zpátky do Adršpachu – celá trasa nějakých dvaapůl kilometru, nebo pokračovat po žluté kolem Zdoňovských menhirů ke kapličce Jana Nepomuckého a s eventuálním odskokem na Kopeček se zříceninou kostela Panny Marie jít do Zdoňova (kostel Nejsvětější Trojice) a dále na Bukovou horu a kolem kostela Panny Marie Pomocné u Vernéřovic do Teplice nad Metují – a do Adršpachu vláčkem nebo i pěšky, ale to už takový výlet vydá na 20 kilometrů.
Skály a zase skály
Skalní nadšenci mohou vyrazit i na druhou stranu Teplických skal, kde jsou „kapesní“ Jiráskovy skály a rozhledna Čáp. Popojet lze také na opačnou stranu ke stolové hoře Ostaš se dvěma skalními městy, Kočičím hradem a Slují Českých bratří. V chatové osadě Ostaš si zdarma zaparkujete a posilníte se na cestu. O kousek dál jsou rovněž méně přelidněné Broumovské stěny, tvořené samostatnými skalními městy, skalními věžemi, hlubokými roklemi a výjimečnými skalními hřiby.
Když prší
Adršpašsko poskytuje dost možností i pro špatné počasí, nebo když už se potřebujete odpoutat od přehršle skalních dojmů. Kromě zámků v Adršpachu a Teplici se nabízí Broumovský klášter.
Pokud si potřebujete obměnit program aktivní zábavou pro celou rodinu, popojeďte do Měziměstí, kde je „fabrika na zážitky“ – centrum Walzel. Užije si celá rodina nebo parta. Bowling, kulečník, fotbalpool a laserová střelnice, fitness včetně lezecké stěny a dokonce opravdická střelnice nejvyšších parametrů, kde si může zkusit zastřílet pod vedením instruktora i ten, kdo nemá zbrojní průkaz. Z dlouhé i krátké zbraně. A k odpočinku solná jeskyně a také restaurace U Švejka. V téže budově se dá i nakoupit. A naproti je držitel titulu třetí nejhezčí nádraží v ČR, kde mají i divadlo, tělocvičnu a rozkošné malé železniční muzeum (pozor – nutno se telefonicky ohlásit). Vlakem je to z a do Adršpachu sice s přestupem v Teplici, ale za půl hodinky jste tam.
Text: Ing. Eva Mráčková
Autoři fotografií: Edita Volková a Jakub Stára