Smetanovy Jabkenice 2024
Jabkenice – Obec Jabkenice na Mladoboleslavsku chystá pro letošní 103. ročník festivalu Smetanovy Jabkenice u příležitosti výročí 200 let od narození skladatele Bedřicha Smetany rozšířený program.
Netradičně se celý festival bude odehrávat po více dní, počínaje slavnostním zahájením v sobotu 11. 5., a to uvnitř i v okolí památníku v Jabkenicích, tanci v krojích, fanfárami, operními áriemi předních sopranistek Národního divadla a tradičními sborovými zpěvy. Zlatým hřebem bude varhanní koncert k připomínce úmrtí Smetany před 140 lety v místním kostelíku Narození Panny Marie, který se podařilo k této příležitosti otevřít.
Vendulka Burger Budilová ze spolku Budil k tomu říká: „Otevřeli jsme kostel dlouho zavřený a varhany hrají! Chceme vzbudit zájem o kostel Narození Panny Marie v Jabkenicích. Pochází z přelomu 13. a 14. století a dochoval se prakticky v původní podobě. Za husitských válek byl kostel kališnický, od reformace byl součástí dobrovické farnosti. Od roku 1958 je kostel chráněn jako kulturní památka České republiky. Bohužel mše ani jiné duchovní akce už se v něm dlouhou dobu nekonají. My to chceme změnit, výtěžek ze vstupného půjde na opravu varhan. A včera jsme ho uklidili je krásný. Škoda by ho byla!“
Kostely budou na počest slavného skladatele znít i kolem Jabkenic, a to 12. 5. v Poděbradech a 7. 6. v Městci Králové (Noc kostelů). Varhany bude v našem kraji postupně rozeznívat významný skladatel a hudebník Varhan Orchestrovič Bauer, který se svým 56členným orchestrem doprovodí také vrcholný program hlavního festivalového dne v sobotu 8. 6., výjimečný také tím, že bude věnovaný divákům slyšícím i neslyšícím.
„Smetanovy Jabkenice se konají v přírodním open air, ale i uvnitř bývalé myslivny, kde Smetana složil nejvýznamnější díla v hluchotě, a proto jsem přišla s nápadem otevřít svět opery a klasické hudby slyšícím i neslyšícím a pokusit se propojit tyto zdánlivě neslučitelné světy, a tím i dát moderní kabát této tradiční akci tak, aby přilákala široké spektrum návštěvníků z celého Česka. Letos jsme připravili na 8. 6. celodenní site-specific program kolem i uvnitř památníku a nově nabídneme stanové městečko. Chceme, aby si návštěvníci mohli oslavy užít s možností ubytování. Na místo je možné se dopravit z Prahy i okolí hromadnou dopravou, na kole či autem a vychutnat si celý program až do finálních Jazzových variací na Smetaně,“ řekla dramaturgyně festivalu Vendulka Burger Budilová.
„Dne 8. 6. bych rád pozval na Prodanou nevěstu ve zcela netradičním pojetí – v hudební i hrané formě ve spolupráci s operními pěvci ji umělecká tlumočnická skupina Hands Dance převede v kombinaci znakové řeči a divadelně-pohybově-vizuálních prvků do zážitku jak pro slyšící, tak i neslyšící diváky. Nebudou samozřejmě chybět ani tradiční projížďky kočárem, historické tance, řemeslné stánky, dobová módní přehlídka a další vedlejší program pro celé rodiny i s prohlídkami muzea. Naším cílem je zvýšit povědomí o nejstarším festivalu v České republice, starším než Pražské jaro či Smetanova Litomyšl, a zařadit jej mezi významné celorepublikové akce, tak jak tomu bylo v minulosti. Naším velkým úsilím je, aby nás do dalších let podpořilo Ministerstvo kultury, aby uznali tuto akci za kulturní dědictví naší vlasti,“ řekl místostarosta obce Pavel Hesterini.
Festival 8. 6. navštíví řada známých osobností, operních sólistů i alternativních umělců. Ze zvučných jmen například barytonista Richard Haan, tenoristé Aleš Briscein a Zdeněk Haas, sopranistky Vanda Šípová, Daniela Radosa s dcerou Béatrice či Jana Ryklová, a také Anna Polívková s nonverbálním vystoupením. Celým dnem nás provede skvělý herec, režisér a moderátor Českého rozhlasu Jan Burda. Program je obohacený o dny věnované základním školám projektem Smetana k dětem – děti k Smetanovi, dětem bude věnována i sobota 1. 6., kdy jim přijedou zazpívat sbory z Foerstrových Osenic, a den bude završen Veselkou na Smetaně pro celé rodiny. 24. 5. bude na nádvoří Památníku uvedena netradiční moderní Figarka v podání ZUŠ Nymburk.
Kompletní program festivalu zveřejnili organizátoři na zbrusu novém webu – smetanovyjabkenice.cz, návštěvníci najdou informace také na Facebooku a Instagramu.
Akci, která se poprvé uskutečnila v roce 1888, pořádá obec ve spolupráci s Národním muzeem – Památníkem Bedřicha Smetany dobročinně s místními spolky a organizacemi jako jsou Jednotné Charvatce a Spolek Budil, který od roku 2015 pomáhá obnovovat tradice a budovat kulturní hodnoty v celém Středočeském kraji.
foto: Vendulka Burger, Hana Černíková