S Houkačkou po Praze
Dopravní halu Národního technického muzea na rok obohatí soubor historických sanitních automobilů z majetku Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Pražská záchranka je jedna z vůbec nejstarších na světě a ve výstavě bude možné vidět historické vozy z posledních dekád, které mapují část její dlouhé historie. K vidění budou sanitky značky Mercedes Benz, Ford, ale nebude chybět ani vůz ŠKODA.
Pražská záchranka je jednou z nejstarších na světě. Vznikla v prosinci 1857 jako Pražský dobrovolný sbor ochranný a původně šlo o družstvo 36 dobrovolníků, z nichž jen 3 byli zdravotníky. Své první sídlo získal Pražský dobrovolný sbor ochranný až v roce 1890 na Václavském náměstí. Ve stejné době byla zavedena nepřetržitá služba a získána první vozidla, tehdy samozřejmě koněspřežná. Již o rok později se sbor přestěhoval do Spálené ulice a v roce 1895 do Jezdecké, dnes Havlíčkovy ulice. Od roku 1911 do roku 1945 pak sídlil v budově staré mincovny na Staroměstském náměstí. V té době již měl k dispozici sanitní automobily, ten první mu koupila v roce 1910 Pražská městská pojišťovna. Začátkem roku 1924 se dosud dobrovolný sbor změnil na obecní Záchrannou službu Praha a jeho pracovníci se stali zaměstnanci města. Pod přímou správou města je pražská záchranná služba i dnes. Její poválečná historie je spojena s prostory bývalého autoservisu a garáží v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích, kde sídlila dlouhých padesát let – od roku 1949 do roku 1999. Dnes má své sídlo v Korunní ulici na Vinohradech a své sanitní vozy vysílá z celkem 22 výjezdových základen, umístěných po celé Praze.
„Pražská záchranná služba tím, že v poledních desetiletích nelikvidovala po skončení své životnosti vybrané sanitní vozy a ani je nepředávala dalším uživatelům, vytvořila cennou kolekci sanitních automobilů, které byly provozně spjaty s hlavním městem. Velmi mně těší, že historicky nejhodnotnější sanitní automobily z této kolekce můžeme představit návštěvníkům Národního technického muzea a rádi bychom ji převzali do svých sbírek. Děkuji Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy za spolupráci, které si moc vážím,“ uvedl Karel Ksandr, generální ředitel NTM.
„Zatímco srdce záchranné službě dávají především lidé, kteří ji tvoří, sanitní vozy v ulicích bývají často její nejviditelnější tváří. Řada z nich se za roky ve službě stala ikonami našeho vozového parku, ať už to byly automobily Škoda 1201 až 1203, známé i díky seriálu Sanitka, lékařské vozy Tatra 613, nebo dnešní Mercedes Benz 519 se skříňovou nástavbou. Máme radost, že vozy, které roky sloužily spolehlivě v pražských ulicích a pomáhaly nám poskytovat péči pacientům, dnes mohou udělat radost návštěvníkům Národního technického muzea, prestižnímu místu, které je plné užitečné a krásné techniky,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.
Od konce 80. let minulého století zasahuje záchranná služba tzv. setkávacím systémem rendez-vouz, kdy k těm nejnaléhavějším událostem vysílá posádku s lékařem v rychlém osobním voze a záchranářskou posádku v klasickém sanitním voze. Obě posádky se setkávají na místě události, a pokud po prvotním ošetření nevyžaduje pacientův stav při transportu do nemocnice přítomnost lékaře, může lékařská posádka pokračovat k dalšímu případu nebo být rychle k dispozici pro následující výjezd. Na 90 procent událostí dnes řeší samostatně záchranářské posádky.
Pražský provoz patří vzhledem k množství vozů ke značně komplikovaným a klade na řidiče zvýšené nároky. Přesto se záchranné službě daří udržet excelentní dojezdové časy k pacientům. Průměrný dojezdový čas posádek je u nejnaléhavějších událostí do 8 minut. V 95 procentech událostí jsou zdravotníci na místě do 15 minut.
Součástí výstavy je výběr defibrilátorů ze sbírky NTM, které představují klíčový prvek v arsenálu zdravotnické záchranné služby, neboť umožňují okamžitou intervenci při život ohrožujících arytmiích, a zvyšují tak šance na přežití pacientů s náhlou srdeční zástavou. K vidění je soubor přístrojů různých výrobců, které se podílely na zásazích profesionálních českých civilních i vojenských zdravotnických pracovníků v terénu.
Výstava potrvá od 12. 6. 2024 do 8. 6. 2025.