Příběh záchrany a úspěchu zámku Loučeň se píše už 25 let

V těchto dnech je to právě čtvrtstoletí od doby, kdy se někdejší státní školicí středisko železničářů na barokním zámku Loučeň u Nymburka dostalo do soukromých rukou. Kateřina Šrámková, dáma, kterou mnozí odrazovali od plnění bláhového snu o návratu krásy a prosperity na dávno přežilé feudální sídlo kdesi uprostřed středočeských lesů, si svůj sen přes mnohé eskapády plní dál. Dnes optimisticky věří, že nejhorší překážky má už za sebou. Novinek byla v pětadvacetileté historii celá spousta. Nejprve na evropském kontinentu ryze originální idea počáteční desítky labyrintů a bludišť, která v následujících letech došla rozšíření. V horizontu měsíců od jejich otevření odbourání volných pondělků, které postupně i na mnohých dalších soukromých i státem či obcí spravovaných památkách vzali za přežitek. Následně se návštěvnicky opravdu horká sezóna rozšířila o jinde turisticky tak mrtvé měsíce jako listopad či prosinec. A to díky oblibě tradice Svatomartinského posvícení, kterou v Česku pomohla popularizovat nebo adventních prohlídek vánočně nazdobeného zámku. Všechny dílčí kroky, a to včetně historických pokojů vyzdobených stromky podle stylů a zvyklostí z různých koutů křesťanského světa přispěly k tomu, že zámek Loučeň zaznamenal čerstvě v prosinci 2024 nejvyšší měsíční návštěvnost zámku v historii.  

„Oficiálně přešel zámek do našich rukou na Nový rok 2000. Chtěli jsme navázat na odkaz Thurn – Taxisů, posledního a nejvýznamnějšího šlechtického rodu, kterému panství se zámkem Loučeň patřilo, a zároveň přijít s něčím novým,“ říká současná majitelka zámku Loučeň Kateřina Šrámková. „Přestože jsem známá jako neústupná manažerka, tedy ryze racionální bytost, mám i svoji druhou stránku. Ta se ukazuje třeba v mojí pro mnohé iracionální víře v magii čísel. Pořízení zámku symbolicky ke dni 1. 1. 2000, otevření labyrintária – atrakce, která učinila zámecký park na Loučeni evropsky jedinečným k datu 7. 7. 2007. Úspěšný prodej podobně hravých termínů svatebčanům, kteří ve velkém věří, tak jako já, že nejen šťastné sedmičky, ale i jiná zajímavá konstelace čísel přinese jejich životní vizi štěstí a dlouhověkost,“ dodává Kateřina Šrámková.

„Povedlo se nám zařídit celý areál tak, aby mohl být využíván po celý rok, všemi věkovými skupinami k nejrůznějším účelům. Dnes se to může zdát jasné, ale cesta to jednoduchá nebyla. Velké zadostiučinění cítím v tom, že jsme projektem obnovy zámku Loučeň ukázali úspěšný příklad, jak památku provozovat i v zimě. Dnes si to již mnozí nepamatují, že hrady a zámky měly otevřeno od dubna do října, a my jsme byli první, kdo ukázal, že zámek může být otevřený celoročně, a tak vlastně pomáháme přežít i ostatním památkám v zimě. Nešlo o žádnou vědu, ale o čistě pragmatický přístup, jak zaměstnat lidi i v zimních měsících a neprotápět peníze nadarmo. Nakonec se ze zimního období stalo to nejvíce navštěvované. A to díky našemu unikátnímu projektu Příběh vánočního stromečku, který seznamuje malé i velké s tradicemi Vánoc po celém světě. Bez tohoto příběhu by v podstatě nevznikla ani nová značka českých, ručně vyráběných vánočních ozdob Koulier. Zaměstnáním propuštěných sklářů jsme se paralelně pustili do záchrany i tohoto krásného řemesla. Považuji náš příklad za inspirující pro všechny, kteří se do podobných, doufám ale, že zase v něčem ryze originálních projektů chtějí pustit,“ shrnuje Kateřina Šrámková výsledky svého pracovního čtvrtstoletí na zámku Loučeň

Také v dolní, hotelové části areálu, se toho dělo a stále děje hodně, jako například prosazení výtahu, bazénu či decentních moderních desénových prvků do někdejšího úřednického domu tak, aby památkově chráněný objekt nepopřel svůj historický původ, ale zároveň mohl poskytovat komfort a budil vizuální dojem hodný 21. století. Dnes se tu během celého roku střídají jak firemní klienti, tak i ti, kteří přijíždějí na zámek v párech či s dětmi za relaxací v pohodovém místě i na oblíbený wellness.

Cesta ke dnešní stabilitě nebyla vždy růžová. Vedla od velké půjčky, přes práce spojené s náročnou rekonstrukcí a časté personální změny klíčových hráčů celého týmu. Pro zámek bylo nesmírně důležité, že počátek rekonstrukce areálu byl v době, kdy projektům, jako je tento, pomáhaly významně evropské fondy.

zdroj a foto: TZ

Podobné příspěvky