Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka
Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kterém strávil své dětství.
Expozice je široké veřejnosti oficiálně otevřena od 28. června, o den dříve celý projekt na tiskové konferenci představili William E. Lobkowicz, hlavní kurátorka a programová manažerka muzea Eleonore Kinsky a ředitelka Správy Lobkowiczkých sbírek a edukačních programů Dita Baker.
Rodný dům Antonína Dvořáka je nejen národní kulturní památkou, ale už nyní slouží také jako muzeum a kreativní centrum určené pro pořádání mnoha hudebních, komunitních a vzdělávacích programů, koncertů a kreativních dílen určených všem generacím. „Takto důležitá iniciativa světového významu zvýší turistickou atraktivitu regionu a vytvoří nové ekonomické, vzdělávací, kulturní a společenské příležitosti,” řekl William E. Lobkowicz.
Ocenil také, že do projektu vložily velkou důvěru různé státní a nadnárodní instituce, což se odrazilo v podobě grantů od regionálních, českých a evropských poskytovatelů. K financování projektu přispěly grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP, grant Středočeského kraje a také evropský grant Národního plánu obnovy. Intenzivním fundraisingem v USA přispěla také nezisková organizace Friends of the Lobkowicz Collections, která získala nemalé prostředky od individuálních dárců a soukromých nadací. Rozpočet celého projektu se pohybuje v hodnotě přes 100 milionů Kč.
Důležitým partnerem nové expozice je také Národní muzeum. Zapůjčilo například modlitební knížku, která patřila přímo Antonínovi Dvořákovi. „Tuto knížku dostal od knížete Lobkowicze jako dárek k dokončení místní školy,“ popsala kurátorka Eleonore Kinsky. Vysvětlila také, jak mohou návštěvníci zakusit atmosféru krčmy v polovině 19. století, která tehdy byla součástí domu, sednout si do školní lavice a zjistí na vlastní kůži, jaký mělo na Dvořáka v prvních letech jeho života vliv okolní prostředí.
Expozice se snaží co nejlepším způsobem využít předností samotného objektu a zvukových a hudebních vjemů. Návštěvníkům v tom nejlépe pomůže audioprůvodce, jehož technologie byla adaptována specificky pro Dvořákův rodný dům. V expozici je více než 100 “terčíků”, jež spouští zvukové nahrávky, které dávají dohromady několik hodin poslechu. V českém jazyce zprostředkovávají unikátní zážitek svým vyprávěním např. herci Vasil Fridrich a Viktor Dvořák, nebo moderátor Marek Eben.
Ředitelka edukačních programů Dita Baker představila vzdělávací programy, které jsou důležitou součástí celého projektu a od nového školního roku se do nich mohou zapojit školy ze širokého okolí. „Celé muzeum je koncipováno jako centrum vzdělávání a kultury, a to hravou formou,“ vysvětlila Dita Baker. Krátce představila mimo jiné i mobilní aplikaci „Když Toník běhal po venku“, díky níž se budou moci návštěvníci individuálně nebo ve skupinách soutěžní formou seznámit s místy, která v Nelahozevsi mohla inspirovat malého Toníka.
Během letních měsíců se budou do expozice postupně doplňovat poslední exponáty a k českému audioprůvodci přibudou i verze v anglickém a německém jazyce. Všichni návštěvníci mohou v období zkušebního provozu využít zvýhodněné vstupné ve výši 90 Kč. Mají také šanci poskytnout zpětnou vazbu, která umožní vše zdokonalit tak, aby byla expozice připravená na otevření v plném provozu.
V další fázi rekonstrukce areálu Dvořákova rodného domu se dokončuje edukační místnost zvaná Humoreska, která bude hotová v průběhu léta, a v následujících měsících se dokončí také práce na poslední části areálu, tedy návštěvnickém centru.
Zdroj a foto: Jakub Fajnor