|

Ateliérové sklo a autorský design v jabloneckém muzeu

Jarní a letní sezóna tak bude v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou patřit současnému ateliérovému sklu a autorskému designu, které patří mezi světovou špičku. Od 17. května tu lze navštívit tematickou kolektivní prezentaci s mezinárodní účastí SAMI SPOLU a výstavu SOULAD, věnovanou tvorbě výtvarníka Františka Janáka a jeho hostů – Martiny Janákové a Aleny Matějky.

Současné umění a design lze prezentovat mnoha způsoby. Muzeum se ve výstavě SAMI SPOLU, k níž vydává i katalog, rozhodlo tyto tvůrčí oblasti nejen propojit, ale zároveň jednotlivé objekty volit podle společného tématu. Vystavená díla hovoří o vztazích mezi lidmi, materiály, tvary, technikami nebo barvami. Rodily se na základě emocí, které též přenášejí na diváka – i když to vždy nemusí být ty samé, s nimiž přicházely na svět,“ uvedla ke koncepci výstavy její kurátorka Dagmar Havlíčková. Představuje se na ní 28 tvůrců tří generací z Česka, Bulharska, Polska a Slovenska. Efektní scénografii vytvořil sklářský výtvarník Ricardo Hoineff, grafická podoba je dílem Davida Matury, jako vizuální symbol byla zvolena díla dvou velikánů českého skla, Reného Roubíčka a Vladimíra Kopeckého.

Přístup k tvorbě, sklářská škola v Kamenickém Šenově a Vysočina, kde všichni žijí, spojuje Františka Janáka a jeho hosty, Martinu Janákovou a Alenu Matějku. Kurátor výstavy Petr Nový jejich společnou výstavu nazval SOULAD, protože: „Mají rozpoznatelný autorský rukopis spočívající v souladu zvolené technologie s ideovým záměrem a výtvarnou stylizací. Protože jsou rozum a cit v jejich dílech vyvážené, dokáží snadno navazovat emocionální vztah s divákem, sdělovat mu, nikoliv vnucovat, své vidění světa.“

František Janák objekty většinou vytváří s využitím technologie tavené skleněné plastiky. Jablonecké výstavě dominuje jeho unikátní cyklus portrétů postav ze světa historie a kultury.

Martina Janáková se dlouhá léta zabývala autorskou keramikou a sklu se začala věnovat sice později, ale o to pozoruhodnější je její rychle nabytá výrazová suverenita. Práce Aleny Matějky jsou zastoupeny v četných zahraničních i českých veřejných a soukromých sbírkách. Její tvorba osciluje od rozjímání nad životem po grotesku, neexistuje nic, co by pro ni bylo zapovězeno, aktivně vyhledává výzvy jak technologické, tak výtvarné.

Společná vernisáž obou výstav se v Muzeu skla a bižuterie uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin, navštívit je můžete po celou letní sezónu.

KONTAKT

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, www.msb-jablonec.cz, https://www.facebook.com/msbjablonec

SAMI SPOLU – přehled vystavujících

Jakub Berdych Karpelis (CZ); Irena Czepcová (CZ); Bohumil Eliáš jun. (CZ); Petra Hřebačková (CZ); Lukáš Jabůrek (CZ); Vladimír Kopecký (CZ); Zuzana Kubelková (CZ); Michal Machat (CZ); Kazimierz Pawlak (PL); Johan Pertl (CZ); Dominika Petrtýlová (CZ); Rony Plesl (CZ); Vendulka Prchalová (CZ); Ladislav Průcha (CZ); René Roubíček (CZ); Michaela Spružinová (CZ); Petr Stanický (CZ); Aleksandra Stencel (PL / SK); Vlastimil Šenkýř (CZ) ; Jiří Tesař (CZ); Pavel Trnka (CZ); Konstantin Valchev (BG / CZ); David Valner (CZ); Markéta Varádiová & Iva Kolorenčová (CZ); Maxim Velčovský (CZ); Petr Vlček (CZ); Jaroslava Votrubová (CZ)

Foto:  Aleš Kosina

Podobné příspěvky