ZUŠ Open nabídne jedinečné kulturní zážitky

Přípravy na ZUŠ Open jsou v plném proudu; festival nabídne barokní operu, benefiční koncert s Magdalenou Koženou i celostátní výstavu fotografií

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, pořádaný již devátým rokem Nadačním fondem Magdaleny Kožené, se řadí mezi největší kulturní akce v České republice. Letos se uskuteční v termínu od 14. května do 6. června. Aktuálně již probíhají intenzivní přípravy na řadu festivalových projektů, do kterých se společně zapojují žáci a pedagogové ZUŠ z celé ČR. Festivalová dramaturgie stále více klade důraz na společné umělecké projekty ZUŠ, které často dosahují rozměrů samostatných festivalů. ZUŠ Open slavnostně zahájí Benefiční koncert na podporu Nadačního fondu Magdaleny Kožené v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje v přímém přenosu České televize, na kterém vystoupí pod taktovkou dirigenta Jana Kučery symfonický orchestr složený z žáků ze 30 ZUŠ, 200 sboristů z osmi škol i taneční soubory. Osobně je podpoří Magdalena Kožená.

Nadační fond Magdaleny Kožené přináší v letošním roce i další projekty na podporu umělecky nadaných žáků ZUŠ, které vyvrcholí v rámci letošního ročníku ZUŠ Open. Od února probíhají přípravy nové inscenace zkrácené verze barokní opery Henryho Purcella Dido a Aeneas, ve které účinkují vybraní žáci ZUŠ pod režijním vedením Jany Tajovské Krajčovičové za účasti profesionálů specializujících se na interpretaci barokní hudby pod vedením cembalisty Martina Hrocha. V premiéře bude opera uvedena v barokním divadle ve Valticích a následně reprízována na zámku v Lysicích a v Kroměříži.  Nadační fond iniciuje a podporuje spolupráci dalších profesionálních umělců s žáky ZUŠ a jejich pedagogy. V rámci ZUŠ Open tak budou například prezentovány výsledky semináře pod vedením Clarinet Factory nebo workshopů improvizace a autorské hudby pod vedením Jiřího Pavlici a Hany Švajdové.

Během ZUŠ Open budou představeny i další nové projekty nadačního fondu – divadelní přehlídky v Praze a ve Zlíně či celostátní výstavu fotografií na Karlínském náměstí, kterou fond připravuje v úzké spolupráci s Czech Photo. Do projektů ZUŠ Open se již tradičně zapojuje řada kulturních institucí a podporujících umělců. Návštěvníci festivalu se tak mohou těšit na projekty ve spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice, Karlovarským symfonickým orchestrem, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Muzeem Kampa, Zlín Film Festemm a dalšími.

Festival tradičně přinese sérii krajských uměleckých projektů, jejichž prostřednictvím umělecky ožijí turisticky atraktivní místa i netradiční prostory po celé republice. V květnu a červnu pozve ZUŠ Open například na Zelenou horu ve Žďáru nad Sázavou, Nových Hradů, Horu Matky Boží v Králíkách, Zámek Liteň nebo zámek Lysice. Samostatnou festivalovou řadou jsou projekty s charitativním přesahem ZUŠ Open pomáhá, které současně i prezentují činnost fondu i samotných škol ve prospěch potřebných a řady dalších pomáhajících organizací. Uskuteční se například na poutních místě v Neratově nebo psychiatrické nemocnici v Opařanech.

Festival ZUŠ Open se z původního jednodenního happeningu vyprofiloval v nejrozsáhlejší kulturní událost a respektovaný profesionální festival, který letos během téměř tří týdnů nabídne po celé republice program pro širokou veřejnost napříč všemi obory a žánry – hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Spoluorganizátorem ZUŠ Open je Asociace základních uměleckých škol, která je od založení fondu v roce 2016 jeho profesním partnerem. „ZUŠ Open přináší široké veřejnosti nespočet obohacujících zážitků, které jsou spojeny s jedinečnými projekty ZUŠ ČR, prezentovaných generací mladých talentovaných lidí. Kvalita jejich vystupování mi dává velkou naději, že je naše budoucnost v dobrých rukou. Jsem přesvědčena, že prostředí základních uměleckých škol otvírá dětem netušené bohatství hodnot a jistot, které jsou sice někdy těžko hmatatelné, ale trvalé.,“ dodává ke spolupráci výkonná ředitelka Asociace základních uměleckých škol a ředitelka ZUŠ Kroměříž, Ivona Křivánková.

ZUŠ v České republice aktuálně navštěvuje téměř 250 000 žáků a studentů. „ZUŠky představují celospolečenský fenomén, který je základem zdravé společnosti. Projekty nadačního fondu Magdaleny Kožené cílí komplexním způsobem tam, kde možnosti jednotlivých škol, jejich zřizovatelů a státu končí. Rozvoj nadstavbových aktivit, podpora mimořádně nadaných a houževnatých žáků ZUŠ, ale i jejich samotných pedagogů se vyplatí i těm, kteří nejsou aktivní součástí tohoto vzdělávacího systému,“ říká ředitelka Nadačního fondu Magdaleny Kožené Irena Pohl Houkalová.

O Nadačním fondu Magdaleny Kožené

Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je komplexní podpora a cílené budování pozice základních uměleckých škol (ZUŠ) jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání, podpora ZUŠ v jejich nadstavbových aktivitách, rozvoj uměleckého růstu talentu, rozvoj spolupráce mezi jednotlivými školami a výchovy nejmladší generace k sociální citlivosti prostřednictvím umění. Během osmi let vešel nadační fond ve známost zejména díky pořádání celostátního festivalu ZUŠ Open. Aktuálně přináší celou řadu projektů, které se věnují podpoře talentů, nadstavbových aktivit ZUŠ, ZUŠ v sociálně slabších oblastech. Dále se zaměřuje na projekty rozvíjející společenskou odpovědnost nejmladší generace prostřednictvím umění a projekty podporující propojování uměleckého vzdělávání a praxe a jejich přínos do regionální kultury. Společně s Asociací základních uměleckých škol ČR se Nadační fond Magdaleny Kožené angažuje ve strategických jednáních a aktivitách, posilujících prosazování a ochranu existenčních a ekonomických zájmů základních uměleckých škol. Usiluje o rozvoj, kvalitu a vědomí významu uměleckého školství
v České republice. 

Více informací na www.zusopen.cz a www.nfkozena.cz.

zdroj a foto: TZ

Podobné příspěvky