150 let železniční trati Broumov – Choceň
V letošním roce si Meziměstí – a nejen toto město – připomíná 150. výročí otevření železniční dráhy Broumov – Meziměstí – Choceň. V galerii Kerim, sídlící v meziměstském univerzálním společenském Centru Walzel, byla otevřena výstava fotografií meziměstského rodáka Petra Kohla. Vznikla jmenovitě u příležitosti tohoto významného železničního výročí. Trať Broumov – Meziměstí – Choceň byla slavnostně uvedena do provozu 25. července 1875. Stavba byla vybudována za pouhých dvacet šest měsíců. Náklady dosáhly necelých 16 milionů zlatých. V prvních letech po ní jezdily dva páry osobních a jeden nákladní vlak.
Záměrem výstavy je jednak připomenutí odkazu těch, kteří na dráze po celé její trvání pracovali, ale jednak i vyjádření uznání těm, kteří tu pracují v současnosti. Petr Kohl, autor výstavy, sám pochází z rodiny, jejíž členové byli a jsou u dráhy po dlouhá léta zaměstnáni. Narodil se v r. 1977 v Broumově, trvale žije v Meziměstí. Fotografování je jeho celoživotním koníčkem. Navázal na zálibu svého otce, který rád fotografoval zážitky z rodinných dovolených. Inspirují ho zejména fotografové, kteří při své práci nestisknou jen spoušť, ale snaží se ozvláštnit snímaný objekt nebo krajinu určitým zakomponováním – jako např. s využitím západu nebo východu slunce, akcí vokolí, apod.. Snímky pořizuje od doby, kdy začal pracovat a vydělal si na svůj první fotoaparát. Jak šel čas, vlaky nejprve snímal na kinofilm, poté – s vývojem techniky- přišly na řadu digitální fotoaparáty.
„Můj strýc získal odbornost strojvedoucího. Pomáhal mně a mému bratrovi, který se později stal také strojvedoucím, v dětských letech stavět modelová kolejiště. Náš otec pracoval jako celník u železnice na odbavování vlaků. Jako kluk jsem mu nosíval do práce obědy. Získal jsem tak základy svého pozitivního vztahu ke dráze a k vlakům. Nejraději se snažím vlak zachytit v krajině, typické pro zdejší region, např. se známým kopcem, skálou, či jiným objektem v pozadí, nebo při zajímavém působení počasí,“ komentuje svou tvorbu Petr Kohl, a dodává:
„Žiju v Meziměstí od narození. Z malé obce se dnes stalo rušné příhraniční město, kde se stále něco děje. Především tu však máme nádherné okolí a přírodu. Velkou radost mi dělá, když vidím, že se u nás na železniční trati objevují modernizované vlaky a přibývají další spoje. Naproti tomu mě mrzí, že z našeho meziměstského nádraží ubývají zaměstnanci, kteří se zde starali, kromě jiného, o květinovou sezónní výzdobu. Nádražní prostory pak nemá kdo pohlídat a zřejmě se šetří i na kamerách. Prostředí pro cestující se tak zhoršuje“.
Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnili nejen meziměstští a broumovští občané, ale také zástupci Stálé železniční expozice v Meziměstí, Letohradského železničního klubu, Muzea Rokytnice v Orlických horách a další. Spolupráce zmíněných sdružení by mohla – díky rostoucímu cestovnímu ruchu – přinést do budoucna prospěch všem zmíněným městům, kde působí.
Program událostí, připomínajících významné železniční výročí, touto výstavou nekončí. Další budou následovat ještě v průběhu letošního roku. V souvislosti s výstavou, po dobu jejího trvání, je na požádání a po telefonické domluvě zpřístupněna také stálá železniční expozice na meziměstském vlakovém nádraží.
Kontakt : http://zelmez.cz/
zdroj a foto: Miroslav Navara